Ne altın ne dolar hiçbiri böyle prim yapmadı! İşte bu yılın en çok kazandıranı

Milliyet.com.tr/ Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi cuma günü 9 bin 956 puan seviyesine çıkarak tarihi rekor kırdı. Böylelikle psikolojik eşik olan 10 bin puan seviyesine ramak kaldı. Geçtiğimiz haftalarda 2552 TL ile tüm zamanların zirvesini test eden gram altının spot fiyatı ise geçtiğimiz hafta büyük bir kayıp yaşadı. Gram altında 2430’lu seviyeler görüldü.

BIST 100 endeksi yılbaşından bu yana yüzde 30’dan fazla yükselirken, altında değer kazancı yüzde 23 oldu. Aynı dönemde dolardaki yükseliş ise yüzde 10 civarında kaldı. Euro ise yüzde 6 prim yaptı. Altın, döviz gibi yatırım araçlarına bakıldığında hiçbiri borsa kadar kazandırmadı. Peki 2024’ün yıldızı borsa mı olacak? Borsada 10 bin puan rekoru gerçekleşirse yeni hedef seviyeler ne olur? Gram altın için yeni tahminler neler?

HAFTANIN İLK GÜNÜNDE 10 BİN PUAN BEKLENTİSİ!

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, milliyet.com.tr’ye anlattı. Baydar konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Borsada hala orta vadeli yukarı sinyalleri devam ediyor. Teknik olarak 10.743 puan seviyesi önemli bir hedef olarak karşımızda. 10.000 puan seviyeleri sadece psikolojik bir seviye. Kısa vadede 10.130 puan civarında bir direnç var. Cuma kapanışını günün en yüksek seviyelerinden yapması nedeniyle haftanın ilk günü 10000 seviyesinin üzerini seans içerisinde görebilir.

‘YABANCI GİRİŞİ OLURSA BORSA BU SEVİYEYİ GÖREBİLİR’

Endeks için orta vade takip edilecek seviye 10.743 puan olduğu için bu seviye önümüzdeki en önemli seviyedir. Bu seviyenin aşılabilmesi için yabancı fon girişine sebep olacak bir not artırımı veya gri listeden çıkma gibi önemli bir sebep gerekiyor. Yeni bir yabancı girişi olabilirse 10.743 seviyelerini kırmayı deneyebilir.

ALTINDA DÜŞÜŞ TRENDİ BAŞLADI MI?

15 Nisan gününden bu yana ons altın grafiği orta vade aşağı sinyalleri vermektedir. Daha önce milliyet.com.tr’ye yaptığım değerlendirmemde ons altında teknik olarak aşağı yönde hareket beklediğimi ifade etmiştim. 2338 dolar seviyeleri son derece kritik. Bu seviyenin üzerinde kalması durumunda yukarı sinyalleri için çaba sarf edebileceğini düşünüyoruz. 2.392 dolar seviyelerinde tutunduğu netleşmeden de yukarı yönde hareket edeceğini söylemek zor. Şimdilik 2300 dolar seviyesini tekrar test etme ihtimali daha yüksek görünmektedir. Çünkü cuma kapanışı pek de güçlü olmadığını göstermişti.

GRAM ALTIN İÇİN ‘SON DERECE ÖNEMLİ’ DİYEREK AÇIKLADI: BU SEVİYELERE DİKKAT!

22 Nisan günü gram altında meydana gelen sert düşüş sonrası 2427 TL’nin görülmesi orta vadede sinyalleri aşağı çevirmiştir. Gram altında 2439 TL seviyeleri son derece önemli. Bu seviyelerin üzerinde kaldıkça 2500 TL seviyelerini test etme ihtimali artacaktır. Aksi halde 2335 TL seviyelerine kadar gevşeme ihtimali artacaktır. Yüksek faizler ve azalan jeopolitik riskler altının her zaman aleyhinedir. Bunu unutmamakta fayda var.

BORSA İÇİN ÇARPICI TAHMİN

Yılın ikinci yarısında enflasyonda önemli düşüşler beklenmektedir. Konuyla ilgili yabancı yatırımcılar da olumlu yorumlar yapmaktadır. Dolayısıyla yabancı ilgisi devam edebilir. Haziran ayında gri listeden çıkma durumu var. Ayrıca gündemde seçim bulunmuyor. Bu nedenle dolar bazında 312 seviyelerini görme ihtimali bir hayli fazladır. Dolar hiç değişmezse bu seviye 10.109 puan civarıdır. Gri listeden çıkma, izlenen ekonomi politikalarına destek verilmesi ve seçimsiz bir dönem olması dolar bazında borsayı 360 dolar direncine yükseltebilir. Borsa dolar bazında 360 seviyelerini görürse 11.665 puan seviyeleri test edilebilir.

2024’ÜN YILDIZI BORSA MI OLACAK?

Altın, mevduat, döviz ve borsa alternatiflerine baktığımızda en risksizi olan mevduat ve getirisi enflasyon kadar olabilir. Altın ise yüksek faizler ve faiz indirimlerinin ötelenmesiyle düşüş yaşayabilir. Savaşlar biterse ki umudumuz bu, altına satış gelebilir. Dövizde ise yabancı girişi nedeniyle agresif bir yükseliş beklemiyoruz. Bu durumda borsa hala ciddi bir getiri potansiyeli barındırıyor. Hele yabancı girişi olursa dolar bazında tarihi zirvelere doğru gidebilir. Bu durumda 2024 ün yıldızı borsa olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x