İstanbul’da iftar sofraları fiyatlarıyla dikkat çekiyor

Ramazan’ın gelmesiyle İstanbul’daki otel ve restoranlar iftar menüleri için fiyatlarını açıkladı. 2023’e kıyasla, iftar menü fiyatlarında %100 ila %150 arasında bir artış yaşandı, bu artışın ana sebebi olarak et fiyatlarındaki yükseliş gösteriliyor. İstanbul’da yapılan araştırma, iftar maliyetindeki farklılıkları ortaya koyuyor; Bakırköy’de basit bir menü 249 TL iken, Boğaz’da lüks bir otelde kişi başı iftar fiyatı 4 bin 100 TL’ye çıkıyor.

Deniz manzaralı tarifeler

İstanbul’da iftar için en yüksek fiyatlar Boğaz’ın gözde mekanlarında belirlenmiş. Hürriyet’in aktardığına göre, özellikle Çırağan Sarayı’nın Tuğra restoranında Türk mutfağından seçmeler sunan set menü kişi başı 4 bin 100 TL’den başlıyor. Beşiktaş’taki Four Seasons Hotel’in açık büfesi 4 bin 150 TL, aynı otelin ocakbaşı restoranı 3 bin 450 TL, Sultanahmet’teki şubesi ise 3 bin 150 TL olarak fiyatlandırılmış. Raffles Hotel’de canlı fasılla sunulan açık büfe iftar 3 bin 950 TL, Swissôtel The Bosphorus’ta ise 2 bin 750 TL kişi başı fiyat etiketiyle dikkat çekiyor.

Restoran tarifeleri

İstanbul’un ünlü restoranlarındaki iftar fiyatları, ciddi miktarlara ulaşıyor. Ümraniye’deki Ramazan Bingöl Restaurant’ta kişi başı iftar için 1.400 TL, Ataşehir’deki Kaşıbeyaz’da 1.700 TL, Eminönü’ndeki Hamdi Restoran’da 1.600 TL ödemek gerekiyor. Florya’daki Develi ve Beşiktaş’taki Lokanta Feriye’de sırasıyla 1.850 TL ve 2.450 TL gibi fiyatlar belirlenmiş. Daha hesaplı bir Boğaz manzaralı iftar arayanlar için ise dört saatlik fasıl ve semazenli tekne turu iftarı 499 TL’ye sunuluyor.

İsteğe göre mönü

Lüks restoranların aksine, orta segment restoranlarda iftar için sunulan mönüler 400 ile 900 TL aralığında değişkenlik gösteriyor. İftariyelik, çorba, ana yemek, tatlı ve içecek içeren bu menüler bazı mekanlarda sabitken, bazıları ise müşterilerine ‘alakart’ seçeneği sunuyor. Örneğin, İstanbul Acıbadem’deki bir restoranda, ana yemek siparişi verildiğinde çorba ve iftariyelik ücretsiz olarak sunuluyor.

Daha uygun fiyat arayışındakiler için esnaf lokantaları cazip bir seçenek oluşturuyor. İstanbul’daki birçok esnaf lokantası, fiks bir iftar menüsü sunmamakla birlikte, iftar saatinde yemek çeşitliliğinin arttırılacağını ve müşterilerin tercihlerine göre yemek seçebileceklerini ifade ediyorlar.

Ev mönüsü

“Evde iftar yaparım” diyenlerin sayısı, dışarıdaki yüksek iftar fiyatlarına alternatif olarak evdeki daha uygun maliyetli iftarları tercih etmeleriyle artıyor. Hurma, pastırma, zeytin ve beyaz peynir gibi iftar sofralarının olmazsa olmazları ile Ramazan’ın vazgeçilmez tatlısı güllaç, market fiyatlarına göre sırasıyla ortalama 300 lira, 1.500 lira, 200 lira ve 250 lira gibi fiyatlardan satılıyor. Güllaç paketlerinin fiyatı ise 169.90 lira civarında. Eğer evde iftar için et, baklagil, yağ gibi ek malzemeler de alınırsa, 4 kişilik bir ailenin haftalık alışveriş maliyeti ortalama olarak 4-5 bin liraya ulaşıyor, bu da birçok kişinin evde iftar yapmayı tercih etmesine neden oluyor.

Toplu davetler

Toplu bir iftar organizasyonu düşünenler için, catering firmaları Ramazan ayına özel çeşitli iftar menüleri sunuyor. Araştırdığımız bazı firmaların çorba, tavuk-pilav, salata, tatlı ve içecek içeren menülerinin kişi başı fiyatı ortalama 130 ile 150 TL arasında değişkenlik gösterirken, kırmızı et içeren menülerin fiyatları ise 150 ile 200 TL civarında belirlenmiş. İftar verilecek kişi sayısı arttıkça bu fiyatlar üzerinden indirim yapılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x