Ankara’da İsrail’le ticaret yapan şirketlere yönelik suç duyurusu

Ankara’da İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) üyeleri, İsrail’le ticaret yapan şirketlerin tespiti ve “Soykırım” suçuna iştirak kapsamında cezalandırılmaları amacıyla suç duyurusunda bulundu.

MAZLUMDER, İsrail rejimi ile ticaret yapan firmaların tespiti ve “Soykırım” suçuna iştirak nedeniyle cezalandırılması amacıyla Türkiye genelindeki adliyelerde suç duyurularında bulundu. Ankara Adliyesi önünde bir araya gelen yaklaşık 50 kişi, Gazze şeridinde meydana gelen İsrail saldırılarını protesto etti. “Özgür Filistin” ve “İsrail’le ticaret, insanlığa ihanet” yazılı pankartlar taşıyan grup, Filistin yanlısı sloganlar attı.

Grup adına basın açıklamasını MAZLUMDER Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Halis Çıtır yaptı. Çıtır, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 39. maddesinde, suçun işlenmesine yardım eden kişiye, işlenen suçun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirmesi halinde 15 yıldan 20 yıla kadar, müebbet hapis cezasını gerektirmesi halinde 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilebileceğini belirtti.

TCK gereğince, yalnızca suçu işleyenin değil; aynı zamanda suçun işlenmesine yardım eden kişilerin de yardım eden sıfatıyla sorumlu tutulacağını aktaran Çıtır, “Bugün suça yardım etme kapsamında Türkiye genelinde suç duyuruları yapacağız. Dilekçelerimizi aynı zamanda ticaretin devam ettirildiği liman şehirlerinin savcılıklarına da göndereceğiz. Belirtmek gerekir ki; ‘Soykırım’ suçu dışındaki suçlar, TCK’nın 11’inci maddesi kapsamında yabancı ülkede işlenen suçlara yardım kapsamında olacağı için Adalet Bakanının iznini gerektirmemektedir. Bu yüzden ‘Kasten öldürme’, ‘Kasten yaralama’, ‘İşkence’, ‘Cinsel saldırı’, ‘Yağma’ gibi suçlar yönünden izin alma gibi protokollere takılmadan derhal soruşturma başlatılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x